doktor dava
Özel Hastane Nereye Şikayet Edilir? 
Ocak 26, 2024
Kira bedelinin tespit davası
Kira Bedelinin Tespit Davası
Şubat 6, 2024

Miras Paylaşımı Nedir ve Nasıl Yapılır?

sakarya avukat

Miras hukuku, vefat edenin mal varlıklarının mirasçılara belirli oranlarda geçişini ve ne şekilde paylaşılacağını düzenler. Tereke, ölen kişinin alacak ve borçları ile birlikte tüm mal varlıklarına verilen isimdir. Miras paylaşımı ise bu mal varlıklarının mirasçılar arasında pay edilmesine denir.

Sakarya miras avukatlarından Av. Hakan Kılıç, miras hukuku ile ilgili tüm davalarda avukatlık hizmetleri vermektedir.

Miras Paylaşımı Nasıl Yapılmaktadır?

Miras paylaşımı mirasçılar arasında yasada belirtilen oranlarda vefat edenin sağ olan eşinin varlığına göre değişmektedir. Onun haricinde ki mirasçılar eşit miktarda miras payı alırlar. Örneğin, eşi ve 2 çocuk yasal mirasçı oldu ise; eş mirasın 1/4’üne, çocukların her biri mirasın 3/8’ini pay alacaktır.

Fakat ölen kişinin mirasçısı yok ise ölenin mirası Devlet’e geçecektir.

Miras Varlıkları Nasıl Tespit Edilmektedir?

Ölen kişinin tüm mal varlığı değerlerine tereke ismi verilmektedir. Mal varlıkları (ev, arsa, tarla, araç, para vb.) ile vefat edenin her türlü borcu miras bırakan kişinin ölümü ile birlikte mirasçılarına devredilmektedir.

Bu nedenle mirasçılık belgesini alan mirasçılar, miras bırakanın mal varlıkları hakkında bilgisi yoksa tereke tespit davası açarak ölen kişinin malvarlıklarının tespit edilmesini isteyebilir. Sakarya miras avukatı Av. Hakan Kılıç, tereke tespit davaları ile miras bırakanın tüm varlıklarını tespit ettirir. Sonrasında miras paylaşımı işlemlerini başlatmak için size yardımcı olmaktadır.

Sakarya miras avukatı olarak diğer tüm uzmanlık alanlarımız için lütfen tıklayınız.