Sıkça Sorulan Sorular

Sakarya Avukat

1Sakarya'da Avukat nasıl bulunur?
Google veya benzeri bir arama motorunu kullanarak "Sakarya avukat", "Sakarya aile hukuku avukatı", "Sakarya ceza hukuku avukatı" gibi anahtar kelimelerle arama yapabilirsiniz. Bu sayede, bölgenizdeki avukatların web sitelerine ve ilgili hukuk bürolarının bilgilerine ulaşabilirsiniz.
2Hangi hukuki alanlarda hizmet vermekteyiz?
Avukat Hakan Kılıç olarak; gayrimenkul hukuku, aile hukuku, iş hukuku, tazminat hukuku, miras hukuku ve sigorta hukuku dahil olmak üzere bir çok alanda hizmet vermekteyim.
3Avukat tutmak zorunlu mudur?
Ülkemizdeki hukuki dava ve işlemlerde avukat tutma zorunluluğu yoktur. Kişiler kendileri tüm işlemleri yapabilir. Ancak yanlış yapılan bazı işlemlerde önemli hak kayıpları oluşabileceğinden avukat yardımı almak çok önemlidir.
4Her avukat her davaya bakabilir mi?
Kamu kurumu avukatları sadece kendi kurumlarını ilgilendiren davalara bakabilir. Serbest çalışan bir avukat ise istediği her davaya bakabilir. Fakat, uzmanlık alanları çok fazla olduğu için bir çok avukat belli başlı konularda uzmanlaştığından kendi uzmanlık alanlarında ki davalara bakmaktadırlar.
5Avukatlık ücretleri ne kadardır? Nasıl belirlenmektedir?
Avukatlık ücretleri, her yıl Türkiye Barolar Birliği tarafından yayınlanan tarife uyarınca her iş için alınacak asgari miktarlar belirlenmektedir. Bunun yanında bu tarife asgari tarife olması nedeniyle ücretler genellikle iş veya davaya göre şekillenmektedir. Ücret belirlenirken, iş/dava için ayrılması gereken zaman ve iş/davanın muhtemel süresi en önemli etkenlerdir. Bunun yanında işin sonuçlandırılması için gerekli bilgi ve tecrübenin olması da ücreti etkilemektedir.
6Avukatlar karşı taraftan ücret alır mı?
Karşı taraftan davanın kazanılması ve kesinleşmesi halinde asgari ücret tarifesince ücrete hak kazanır. Ancak, bu ücret nedeniyle pek çok avukat belirlediği ücretten bu ihtimali düşer.
7Davalar uzun sürer mi?
Adalet Bakanlığı bilgilerine göre 2012 senesinde bir hukuk mahkemesinin sonuca bağlanması Türkiye genelinde ortalama 200 gün almaktadır. Bu süreç davalara ve açacağınız mahkemenin cinsine göre farklılık göstermektedir.
8Davalar nerede nasıl açılmaktadır?
Davalar yetkili ve görevli mahkemelerde açılmalıdır. Hangi tip mahkemenin görevli olduğunu saptandıktan sonra, hangi bölge mahkemesinin yetkili olduğunu da saptamanız gerekir. Bu sorunun kısa bir yanıtı olmadığı ve yanlış mahkemeye müracaat etmek vakit, para ve hak kayıplarına yol açabileceği için davanızı açmadan önce bu hususta mutlaka bir avukattan profesyonel destek alınız.
9Dava açma masrafları nelerdir?
Bir dava açılırken ilk önce dava harcı yatırılmalıdır. Bu harç ücreti davaların türüne göre farklılık göstermektedir. Harç tutarları yasayla belirtilmiş olup her sene yenilenmekte ve değişmektedir. Bu harç dışında tebligat masrafları ile keşif, bilirkişi, tanık ücretlerini de içine alan bir masraf avansı daha ödenmektedir. Yani dava sonunda mahkeme, giderlerin kime ait olması gerektiğini de karara bağlamaktadır.
10Avukat vekaleti nasıl çıkartırım?
Herhangi bir notere giderek, bilgilerini verdiğiniz avukata genel dava vekaleti çıkarmak istiyorum demeniz yeterlidir. Vekaletname nasıl çıkartılır sorusunun cevabı ise şöyledir: Türkiye'de yaşayan kişiler notere giderek vekaletname çıkartabilirler.